У вересні православні віряни згадують Михайлове чудо – свято, назване на честь Архангела Михаїла, одного з вищих ангелів. У Писанні його також називають “князем”, “вождем воїнства Господнього” і зображають, як головного борця проти диявола і беззаконня. Розповідаємо, коли свято Михайлове чудо у 2024 році за новим церковним календарем і про традиції цього дня.
Чому свято називається Михайлове чудо
У християнстві Архангел Михаїл – найшанованіший із небесних духів. Його вважають ватажком небесного воїнства, переможцем диявола і героєм безлічі історій. Його називають архістратигом – це означає “голова святого воїнства Ангелів і Архангелів”.
Архангела Михаїла кілька разів згадують у Біблії, він – єдиний, хто названий на ім’я і згадується також у пророцтві про Страшний Суд. На іконах Михаїла зображують як крилатого молодого чоловіка в обладунках з мечем або списом – з його допомогою він скидає диявола.
Архістратиг Михаїл також вважається небесним покровителем Києва – архангел зображений на гербі міста, а його скульптура встановлена на головній площі країни, Майдані Незалежності. Архангел символізує світлі сили, які завжди готові захищати Київ від бід.
У православ’ї Архангела Михаїла згадують двічі на рік: у вересні відзначають Спогад про чудо в Хонесі, а в листопаді – Собор Архістратига Михаїла.
Спогад про чудо в Хонесі – це і є свято, яке називають Михайлове чудо. За легендою святий, який умів зцілювати людей, допоміг хворій дівчинці здобути голос. Одного разу Михаїл з’явився уві сні до її батька, Архипа, і сказав, що донька набуде дару мови, якщо вип’є воду з цілющого джерела, і вказав місце, де його потрібно шукати. Чоловік узяв доньку і вирушив у дорогу. Чудо справді сталося: дівчинка випила трохи води і заговорила.
Слава про це диво пішла по окрузі – до джерела почали приходити по зцілення, причому не тільки християни, а й язичники. Багато з них наверталися в християнство. Щасливий батько дівчинки теж прийняв хрещення, а поруч із джерелом у Фригії, поблизу міста Ієраполя, побудував церкву і назвав її ім’ям Архістратига Михаїла.
Архип довгі роки служив у храмі і проповідував православ’я. Згодом тут сталося ще одне диво. Якось ідолопоклонники вирішили зруйнувати храм і для цього з’єднали русла двох річок так, щоб їхній потік зніс храм. Архип став молитися Архистратигу Михаїлу – просив захистити святиню. Тоді архангел рухом свого жезла розсунув прилеглу гору і направив у цю щілину водяний потік. Ще одне чудо сильніше зміцнило віру християн у благі справи святого. Місце, де сталося чудо, отримало назву Хони, що означає “отвір”, “ущелина”, а те, що сталося, називають “чудом у Хонех”.
Якого числа Михайлове чудо у 2024 році
Минулого року, після переходу Православної церкви України на новий церковний календар, дата свята змінилася – зсунулася на 13 днів раніше.
За новим стилем Михайлове чудо тепер відзначають 6 вересня. За старим стилем дата залишилася колишньою – 19 вересня.
Що можна і що не можна робити на Михайлове Чудо
Свято, присвячене Архангелу Михаїлу, в народі називають Михайлове чудо, або Михайлів день, частіше вживають перший варіант. У цю дату заведено йти до церкви, на святковий молебень. Тим, у кого немає такої можливості, може сам помолитися святому Михайлу.
У святого просять допомоги в зціленні від хвороб, захисту від несправедливості, зла і негідних людей, зміцнення духовної сили. Також він вважається покровителем кораблів і полків, тому Архангелу моляться про захист під час тривалої подорожі.
Добре цього дня помиритися з тими, на кого є давня образа, подати милостиню. Також у Михайлів день є звичай пекти пироги і сідати за стіл із близькими та сусідами.
Є у свято і заборони, цього дня не можна:
- працювати;
- що-небудь різати, рубати або колоти;
- лаятися, обманювати, лихословити, ображати кого-небудь;
- вживати спиртне.
Забороняється викидати продукти після застілля – їх потрібно віддати жебракам, інакше можна накликати нужду. Також за однією з народних прикмет у свято не слід мити голову – нібито можна змити розум.
На Михайлове чудо дуже побоюються згрішити, щоб не розгнівати святого – інакше, як кажуть у народі, “Михайло почне чудити”, тобто, карати.